Akcja „You Forgot Poland” nabiera rumieńców

Co prawda poniższa wiadomość pojawia się z małym opóźnieniem i pewnie sporo z Was o wszystkim już wie ale tak czy inaczej o tym co wydarzyło się podczas koncertu w Lizbonie po prostu trzeba napisać, nawet z poślizgiem.

Polska ekipa w składzie: Michał, Magda, Tomek i moja skromna osoba wykorzystaliśmy przebywanie w pierwszym rzędzie podczas pierwszego tegorocznego koncertu w Portugali (4. września) by przekazać zespołowi naszą „wiadomość”. Wyposażeni w dwie koszulki bojowe czekaliśmy na pierwszą sposobność by pokazać je komuś z zespołu. W końcu udało się to w trakcie „Elderly Woman Behind The Counter In A Small Town”, kiedy zwróciliśmy uwagę Mike’a McCready’ego. Zwykle takie „zwracanie uwagi” kończy się na skinięciu głową, ale nie tym razem. Mike był wyraźnie zaintrygowany rysunkiem, podszedł bliżej by przeczytać podpis. Nie udało się więc wyciągnął rękę żeby podrzucić mu koszulkę. Kiedy w końcu zobaczył nasze „dzieło sztuki” roześmiał się i wykonał przepraszający gest w naszym kierunku. Mało tego — przed kolejną piosenką Mike zatrzymał Jeffa Amenta, który akurat zbiegał na bok zmienić gitarę basową, by pokazać mu co też fani z Polski zgotowali dla Pearl Jam. Obrazek z Georgem Bushem obu panów rozbawił. Po zakończeniu głównej części koncertu McCready zabrał koszulkę za kulisy gdzie najprawdopodobniej pokazał ją reszcie zespołu. Widać było, że gitarzysta zespołu wziął sobie do serca nasz przekaz i nasz wysiłek, bo na drugi bis wrócił z koszulką, a po zakończeniu koncertu jeszcze raz przepraszał.

Kolejnego dnia sprawdziliśmy czy informacja rzeczywiście dotarła do reszty Pearl Jam. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ale Stone roześmiał się jak zobaczył t-shirt, a że dostrzegł go ze sporego dystansu i wyglądał jakby wiedział o co chodzi można domniemywać, że Mike wbił mu do głowy hasło „You Forgot Poland”. Ktoś z polskiej ekipy (nie powiem kto, żeby nie było, że się chwalę) dostał od Eda harmonijkę ustną — tu też można dopatrywać się związku z akcją koszulkową.

Jak widać akcja nabiera rozpędu. Zespół będzie jeszcze „napastowany” we Włoszech oraz na kilku innych koncertach, a ostateczny atak nastąpi oczywiście w Pradze i w Berlinie. A więc zaopatrujcie się w koszulki — wciąż można je dostać u Bettermana (prasowanki), u Wiedźmina, bądź też spreparować osobiście. Szczegóły dostępne na forum.

Pamiętajcie, że w całej akcji chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, a więc nie bierzcie tego obrazka z Bushem na serio i nie wygrażajcie kapeli wymachując koszulką :D

Fotografie Mike’a McCready’ego z koszulką „You Forgot Poland” można obejrzeć tutaj, natomiast w dalszej części newsa krótkie wyjaśnienie skąd wzięło się hasło „You Forgot Poland” i jaki ma związek z Georgem W. Bushem.

Tak wygląda koszulka „Pearl Jam — You Forgot Poland”:

Koszulka

Hasło „You Forgot Poland” ma długą historię, a jej początek sięga wyborów prezydenckich w USA, które odbyły się w 2004 roku. Wtedy to, podczas telewizyjnej debaty, kandydat Demokratów John Kerry zarzucał George’owi Bushowi, że ten nie zdołał zbudować dużej, międzynarodowej koalicji wspierającej atak na Irak. I począł wymieniać kraje, które wzięły udział w zbrojnej interwencji. Bush podważył ten argument dość słabo — powiedział, że Kerry nie wymienił Polski. Ten prostolinijny sposób myślenia Busha (faktycznie Kerry o Polsce zapomniał, ale koalicja w Iraku i tak była mała) był dla jego przeciwników młynem na wodę. Hasło „Zapomniałeś o Polsce” („You Forgot Poland”) zrobiło karierę — pojawiło się na koszulkach, plakatach, w reportażach prasowych i telewizyjnych. A po paru latach — na koszulkach polskich fanów Pearl Jam.

Tagi: , , ,